Magnet(yzm)Paint

O Magnetyzmie i MagnetPaint

Dlaczego niektóre magnesy utrzymują do 20 kartek papieru formatu A4 a inne, hmm … tylko jedną. I to z trudem.

Rozdziały

  • Magnetyzm
  • Grubość powłoki
  • Lepsze przyciąganie przez gładką powierzchnię
  • Folia magnetyczna: silny magnetyzm

Magnetyzm

Po pierwsze: MagnetPaint nie jest magnetyczna, jest ferromagnetyczna. Jak zwykłe żelazo. To oznacza, że będzie przyciągać magnesy.

Sama farba zawiera wysoką dozę specjalnych opiłków żelaza. To czyni farbę ciężką, co w efekcie daje gęstość 2,62 (2,62 kg / litr).

Pomimo zawartości wysokiego stężenia opiłków żelaza, siła magnetyczna nie może być porównana do pełnej powierzchni żelaznej jak drzwi lodówki. To dlatego, że stężenia cząsteczek żelaza na centymetr kwadratowy w farbie jest znacznie niższe niż w płycie żelaznej. To czyni jakość magnesu decydującą dla uzyskiwanej siły przyciągania.

Tanie (brązowe/czarne) magnesy, jak popularne pamiątki, są przeznaczone do użytku na drzwiach lodówek i funkcjonują przy wykorzystaniu minimum mocy magnetycznej. Istnieją także dobrej jakości brązowe/czarne magnesy, ale są trudne do rozpoznania jako takie. Właśnie dlatego MagPaint poleca wykorzystanie magnesów neodymowych, które wyróżniają się swoją stalową powierzchnią. Są one wykonane z materiału o najsilniejszej mocy magntycznej.

To właśnie stanowi różnicę między magnesem utrzymującym tylko jedną kartkę papieru kopiowego A4 lub 20 takich kartek.

wallmagnets-magnetpaint
Magnets used at the office: even a calculator is hung to get more space on the desk (backside with two magnetic stripes). Magnetpaint topcoated with a clear glitterpaint (blue)

Grubość powłoki

Nigdy nie używaj mniej niż 0,5 litra MagnetPaint na metr kwadratowy, w przeciwnym razie moc magnetyczna osłabnie. 0,5 litra na metr kwadratowy daje powłokę o przybliżonej grubości ok. 0,7 mm, która jest idealna do użycia magnesów. Używając magnesów neodymowych można uzyskać dodatkową moc magnetyczną przez pogrubienie warstwy MagnetPaint. To dlatego Neodym wchodzi głęboko w farbę, podczas gdy inne magnesy pozostają na powierzchni.

Zwykle grubość 0,7 mm jest uzyskiwana po nałożeniu dwóch lub trzech warstw MagnetPaint. ALE… jest to w pełni zależne od sposobu malowania i narzędzi, których używasz do malowania. Niektórzy nakładają od razu grubą warstwę, podczas gdy inni nie pozostawiają prawie powłoki. Do tego: używając wałka do lakieru nakłada się mniej farby niż przy użyciu wałka z długim włosiem. Jedną warstwę z optymalnym magnetycznym rezultatem (0,7 – 1,0 mm) można uzyskać poprzez natrysk z wykorzystaniem technologii airless. Więcej informacji znajdziesz w dziale ‘Nakładanie’.

Silniejszy magnetyzm dzięki gładkiej powierzchni

Magnesy działają najlepiej, gdy znajdują się najbliżej żelaza. Bardzo gładka pomalowana powierzchnia da więc silniejszy efekt magnetyczny niż bardziej chropowata pomalowana powierzchnia. Przy chropowatym wykończeniu, niewielkie zagłębienia bezpośrednio pod magnesem osłabiają przyciąganie magnetyczne, ponieważ nie ma tam cząsteczek żelaza.

Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły: kiedy powierzchnia jest wykończona bardzo gładką/śliską farbą, jak farba suchościeralna, utrzymywanie się magnesów może zostać ograniczone. Oto dlaczego zawsze powinno się uzywać magnesów neodymowych na śliskich powierzchniach.

Folia magnetyczna: silne przyciąganie

Największe wrażenie robi wykorzystanie MagnetPaint w połączeniu z folią magnetyczną: naprawdę ciężkie i duże elementy mogą zostać zawieszone na pomalowanej powierzchni. Folia magnetyczna pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni. Magnetyzm występuje w całej foli i dzięki dużej powierzchni, ześlizgiwanie się powierzchni jest praktycznie niemożliwe.

Mimo to, odczepienie od powierzchni jest bardzo łatwe i determinuje w którym momencie obiekt spadnie.

Przykłady: